Działanie 1: Efektywne zarządzanie i wdrażanie transgranicznym projektem współpracy
W ramach działania, na obu Uniwersytetach powołany został zespół zarządzający i administrujący projektem. Ponieważ projekt w dużej mierze skupia się na działaniach badawczo-naukowych, za poprawną realizację merytoryczną projektu odpowiada kierownik merytoryczny projektu z tytułem profesorskim ze strony Uniwersytetu Medycznego w Lublinie (UMwL). Jego praca dotyczy oceny kierunków realizacji projektu, metodologii badawczej, opracowanych kierunków kształcenia i wyrażania opinii eksperckich odnośnie realizowanych zadań. Osobą odpowiedzialną za właściwe zarządzanie projektem, zgodnie z przepisami prawnymi, wymaganiami Programu i zawartą umową o dofinansowanie, będzie koordynator projektu ze strony UMwL. Za koordynację działań po stronie Narodowego Uniwersytetu Medycznego we Lwowie (LNMU) będzie asystent kierownika projektu. Obowiązki związane rozliczeniami finansowymi projektu oraz dokonywaniem zamówień zgodnie z Ustawą o zamówieniach publicznych i procedurami PRAG pełnią 2 osoby z UMwL i 2 z LNMU.
Zostanie przeprowadzony zewnętrzny audyt finansowy (trzykrotnie w trakcie projektu), zaś na koniec – ewaluacja projektu.
W ramach działania zostanie zorganizowanych 8 spotkań zespołu zarządzającego projektem w Lublinie i Lwowie. Zostanie też zakupiony niezbędny sprzęt i wyposażenie.
Działanie 3: Stworzenie oprogramowania do obsługi opieki farmaceutycznej w aptekach obwodu lwowskiego
Działanie to będzie miało na celu opracowanie i stworzenie systemów informatycznych na potrzeby realizacji projektu.
W szczególności, w ramach działania 3. zostaną opracowane i przygotowane oprogramowanie do obsługi opieki farmaceutycznej w aptekach wraz z bazami danych z zakresu terminologii medycznej i farmaceutycznej oraz o błędach w stosowaniu leków, które często występują w praktyce medycznej. Dla wzmocnienia i ułatwienia współpracy zostanie zakupiony i zainstalowany system komunikacji audiowizualnej na uniwersytetach medycznych w Lublinie i we Lwowie.
W realizacji zadania będą brali udział pracownicy uniwersytetów medycznych w Lublinie i we Lwowie oraz farmaceuci biorący udział w projekcie. Stworzą oni zarys wymagań odnośnie rozwiązań informatycznych na potrzeby projektu. W konsultacje dotyczące założeń i we wdrożenie oprogramowania zostanie zaangażowana zewnętrzna firma informatyczna.
Działanie będzie podzielone na cztery etapy, których realizacja zostanie powierzona firmom zewnętrznym:
-
stworzenie koncepcji programu do obsługi opieki farmaceutycznej,
-
konsultacje w celu opracowania programów,
-
wdrożenie programu w 20 aptekach w obwodzie lwowskim,
-
wdrożenie systemu komunikacji audiowizualnej na uniwersytetach medycznych w Lublinie i we Lwowie.
Działanie 5: Opracowanie koncepcji wsparcia kliniczno-farmaceutycznego pacjentów opieki dentystycznej na obszarze projektu
W ramach tego działania przeprowadzone zostaną dwa szkolenia (seminaria):
-
szkolenie (seminarium) w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa pacjentów w ramach leczenia protetycznego (opieka farmaceutyczna w stomatologii, znaczenie i udział farmaceuty klinicznego w stomatologii, wdrożenie procedur promocji profilaktyki oraz bezpieczeństwa pacjentów w leczeniu protetycznym) przeprowadzone we Lwowie,
-
szkolenie (seminarium) w zakresie technologii informacyjnych w stomatologii przeprowadzone w Lublinie, w Centrum Stomatologicznym UMwL.
Oba szkolenia (seminaria), w wymiarze 60 godzin każde, są przeznaczone dla 5 osób z obwodu lwowskiego: kierowników oddziałów stomatologicznych, fachowców w zakresie zdrowia publicznego. Efektem szkoleń będzie wypracowanie modelu wsparcia opieki pacjentów dentystycznych przez farmację kliniczną.